Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Mon, 27 Sep 1999
Ponieważ istnieje pewne zainteresowanie grupowiczów komputerem Suunto Vyper pozwolę sobie jako jego użytkownik przedstawić własną opinię na jego temat.
Komputer ten używam od kilku miesięcy i niestety został wymieniony przez dystrybutora. Dwukrotnie wykazał "błąd zerowania", tj. zero zaczynało się dla niego od np. 3 m głębokości i o ten błąd różniły się wskazania komputera.
Muszę tutaj wspomnieć, że pomimo że sprawa uszkodzenia tego komputera z punktu widzenia dystrybutora mogła budzić wątpliwości gdyż komputer w komorze podczas testów zachowywał się normalnie to dystrybutor wymienił egzemplarz na nowy bez żadnego problemu. Kto miał kłopoty tego typu z rzadkim błędem (występującym od czasu do czasu) zrozumie dlaczego podkreślam fakt rzetelnej obsługi przez dystrybutora i jego dealera.
W sumie na obu egzemplarzach mam zalogowane ponad 70 nurkowań o łącznym czasie ok. 20 godzin.
Zacznę od wad.
Kilka zalet Vypera:
W stosunku do innych komputerów Suunto zlikwidowano wadę przyprawiającą mnie o zawrót głowy a polegającą na kiepskim kształcie komputera utrudniającym takie jego umocowanie na przegubie ręki aby znajdował się on pod kątem a nie na wierzchu przegubu. Podczas długiej deco a także podczas normalnego nurkowania wolę mieć go pod kątem tak jak w naturalny sposób układa się np. Alladin. W Vyperze poprawiono kształt obudowy i jest już to możliwe, może nie tak wygodnie jak w Alladinie ale jednak jest.
Teraz o samym działaniu.
25.09.1999 odbyłem nurkowanie typu Ext. Range (Chorwacja) polegające na długim pobycie na głębokości 52 metrów (20 min) z użyciem słabego nitroksu (EAN 25) jako mieszaniny dennej i mocniejszego na deco.
W nurkowaniu używałem 3 komputerów:
26.09.1999 ponownie nurkowałem tym razem na głębokość 52 metrów z bottom time 23 min. Tym razem używałem jako mieszaniny dennej powietrza i Vyper został ustawiony jako EAN 21. Wszystkie komputery posiadały dość duży "nawis" z poprzedniego nurkowania przy czym zwróćcie uwagę na to, że Vyper w dniu poprzednim ustawiony był na EAN 25 a więc powinien był posiadać mniejsze nasycenie.
Dla poszukujących dziury w moim wywodzie dodaję, że profil nie był trapezowy i wskazania komputera znacznie odbiegają od tabel. Pomimo to Vyper wskazał deco zdecydowanie dłuższą dekompresję. Alladin pokazał 11 minut na wynurzenie do powierzchni a Vyper 20 minut!!!!!!!!! Companion oczywiście nie pokazał na dnie czasu wynurzenia do powierzchni ale podczas deco jego wskazania pokrywały się z grubsza z Alladinem.
Prawdopodobnie Vyper jako komputer nowszej generacji lepiej poradził sobie z dwoma głębokimi nurkowaniami i podał bardziej konserwatywny czas deco. Analizując tabele doszedłem do wniosku, że wyliczenia Vypera były bardziej właściwe.
Pozdrawiam. Krzysztof Benducki