Komputer Suunto Vyper

pl.rec.nurkowanie


Mon, 27 Sep 1999

Ponieważ istnieje pewne zainteresowanie grupowiczów komputerem Suunto Vyper pozwolę sobie jako jego użytkownik przedstawić własną opinię na jego temat.

Komputer ten używam od kilku miesięcy i niestety został wymieniony przez dystrybutora. Dwukrotnie wykazał "błąd zerowania", tj. zero zaczynało się dla niego od np. 3 m głębokości i o ten błąd różniły się wskazania komputera.

Muszę tutaj wspomnieć, że pomimo że sprawa uszkodzenia tego komputera z punktu widzenia dystrybutora mogła budzić wątpliwości gdyż komputer w komorze podczas testów zachowywał się normalnie to dystrybutor wymienił egzemplarz na nowy bez żadnego problemu. Kto miał kłopoty tego typu z rzadkim błędem (występującym od czasu do czasu) zrozumie dlaczego podkreślam fakt rzetelnej obsługi przez dystrybutora i jego dealera.

W sumie na obu egzemplarzach mam zalogowane ponad 70 nurkowań o łącznym czasie ok. 20 godzin.

Zacznę od wad.

  1. Jako wieloletni użytkownik Alladinów stwierdzam, że sygnał dźwiękowy Vypera jest niestety za słaby. Nie do końca przekonuje mnie też nieco (moim zdaniem) za mały display. Na tym listę wad muszę zakończyć.

Kilka zalet Vypera:

  1. Zasadniczą zaletą Vypera jest możliwość użycia go w 3 modach, jako komputer powietrzny, komputer nitroksowy i głębokościomierz o skali do 150 m z rozdzielczością 1 m powyżej 99 m. Zwłaszcza funkcja głębokościomierza powoduje w moim przypadku zachwyt nad tym komputerem, gdyż wyłączenie funkcji obliczania deco i zakres do 150 m czynią ten komputer doskonałym narzędziem do nurkowań technicznych. Nadmienię, że brak takiej funkcji w Alladinie poważnie ogranicza zastosowanie tego komputera do nurkowań technicznych, gdyż komputer taki nie uwzględnia rożnych mieszanin oddechowych użytych podczas nurkowania i blokuje się po wynurzeniu nurka uznając, że nie wykonał on pełnej dekompresji. Ponieważ blokada taka trwa od 24 do 48 h nie posiadamy możliwości korzystania z takiego przyrządu w następnym dniu.
  2. Komputer posiada interaktywne oprogramowanie wewnętrzne umożliwiając zmianę reżimu deco, wysokości itd. Dostępne są alarmy głębokości, czasu, max głębokości czy też limitu PPO2. Bardzo cieszy mnie możliwość sprawdzenia pod wodą godziny. Małe a cieszy!
  3. Logbook posiada możliwość oglądnięcia w formie tekstowej profilu odbytego nurkowania na Vyperze bez używania PC.
  4. Inną cechą jest możliwość symulacji nurkowania. Nie chodzi tu o Dive Plan ale o "suche nurkowanie" na powierzchni wg. przewidywanego profilu. Jest to naprawdę przydatna funkcja sprawdzająca się w planowaniu nurkowania odbiegających od trapezowego profilu.

W stosunku do innych komputerów Suunto zlikwidowano wadę przyprawiającą mnie o zawrót głowy a polegającą na kiepskim kształcie komputera utrudniającym takie jego umocowanie na przegubie ręki aby znajdował się on pod kątem a nie na wierzchu przegubu. Podczas długiej deco a także podczas normalnego nurkowania wolę mieć go pod kątem tak jak w naturalny sposób układa się np. Alladin. W Vyperze poprawiono kształt obudowy i jest już to możliwe, może nie tak wygodnie jak w Alladinie ale jednak jest.

Teraz o samym działaniu.

25.09.1999 odbyłem nurkowanie typu Ext. Range (Chorwacja) polegające na długim pobycie na głębokości 52 metrów (20 min) z użyciem słabego nitroksu (EAN 25) jako mieszaniny dennej i mocniejszego na deco.

W nurkowaniu używałem 3 komputerów:

  • Alladin (stary z wąskim wyświetlaczem)
  • Companion Suunto
  • Vyper Sunto
Vyper ustawiony został na EAN 25 pozostałe nie posiadają takiej możliwości. Wskazania kompów były podobne.

26.09.1999 ponownie nurkowałem tym razem na głębokość 52 metrów z bottom time 23 min. Tym razem używałem jako mieszaniny dennej powietrza i Vyper został ustawiony jako EAN 21. Wszystkie komputery posiadały dość duży "nawis" z poprzedniego nurkowania przy czym zwróćcie uwagę na to, że Vyper w dniu poprzednim ustawiony był na EAN 25 a więc powinien był posiadać mniejsze nasycenie.

Dla poszukujących dziury w moim wywodzie dodaję, że profil nie był trapezowy i wskazania komputera znacznie odbiegają od tabel. Pomimo to Vyper wskazał deco zdecydowanie dłuższą dekompresję. Alladin pokazał 11 minut na wynurzenie do powierzchni a Vyper 20 minut!!!!!!!!! Companion oczywiście nie pokazał na dnie czasu wynurzenia do powierzchni ale podczas deco jego wskazania pokrywały się z grubsza z Alladinem.

Prawdopodobnie Vyper jako komputer nowszej generacji lepiej poradził sobie z dwoma głębokimi nurkowaniami i podał bardziej konserwatywny czas deco. Analizując tabele doszedłem do wniosku, że wyliczenia Vypera były bardziej właściwe.

Pozdrawiam. Krzysztof Benducki