Wilhelm Gustloff - nurkowanie

miejsca nurkowe


Wilhelm Gustloff

Dziœś mija 70 lat od pewnie największej morskiej tragedii - tragedii, która zdarzyła się na Bałtyku, szacuje się że mogło w niej zginąć nawet 10 000 osób, co w porównaniu z tragedią Tytanika, gdzie przypomnę zginęło 1500 ludzi może się wydawać prawdziwym koszmarem. Pamiętajmy jednak, że gdy tonął Wilhelm Gustloff panowała wojna, II Wojna śŒwiatowa.

Jest 30 stycznia 1945 roku statek Wilhelm Gustloff wypływa w morze z portu w Gdyni, jeszcze nikt nie wie, że to jego ostatni rejs. Panuje sztorm, wieje lodowaty wiatr, jest przeraŸliwie zimno, temperatura powietrza w nocy spada poniżej minus 20 stopni Celsjusza, a temperatura wody bliska jest zeru. Statek jest wypełniony uchodźŸcami uciekającymi przed wojskami radzieckimi. Wœród uchodŸców są ranni żołnierze, pielęgniarki, policjanci i cywile. Dla wielu było szczytem marzeń dostanie się na jeden z ostatnich statków odpływających do III Rzeszy - wszyscy pragną jak najdalej uciec od linii frontu. Ile jest osób na Guslofie? Tego nikt nie wie, nawet zwykle skrupulatni niemcy przestali liczyć wchodzące osoby. Ocenia się że na pokładzie było ponad 10 000 osób.

O godzinie 21:16 przy mijaniu Ławicy Słupskiej na wysokoœci Łeby Wilhelm Gustloff  został trafiony 3 torpedami. Pierwsza rozerwała poszycie dziobu, druga trafiła w œrodek statku a trzecia w maszynownię. Okręt zatonął bardzo szybko, przechylił się na lewą burtę, co spotęgowało panikę, na pokładzie walczono o dostęp do łodzi i tratw ratunkowych. Niestety po około 65 minutach o godzinie 22:25 okręt całkowicie zniknął pod powierzchnią wody. Zginęło według różnych szacunków od 8000-10000 osób, uratowano około 1215 rozbitków, każdy kto wpadł do lodowatej wody umierał w kilka minut.

Ataku dokonał radziecki okręt podwodny S-13, dowodzony przez kapitana Alexandra Marinesko. Wilhelm Gustloff był łatwym łupem, w momencie ataku był konwojowany tylko przez jeden, słownie jeden statek - torpedowiec Löwe.

Pozycja wraku: 55°07'27,7”N 17°42'14,6”E. Statek leży na głębokoœci 43-45m na lewym boku, jest złamany a jego œrodkowa częœć jest zgnieciona. Brak jest olbrzymi posiada długoœć 209m a prawa burta sięga prawie do 20m głębokoœci (szerokoœć statku 23,5m). Pozycja wraku jest dokładnie znana, ale dla poglądowego przedstawienia można powiedzieć że leży na wysokoœci Łeby. Obecnie wrak pokrywa rdza i małże. Czy można na nim nurkować - tylko za specjalnym pozwoleniem. W 1994 roku Polska uznała wrak MS Wilhelm Gustloff za mogiłę wojenną, w związku z czym zakazane jest nurkowanie na wrak i w promieniu 500m od niego.

Zdjęcie statku z przed wojny

Wygląd po zatonięciu poniżej

Film Sławka Paćki Wilhelm Gustloff

To nie jedyna tragedia na Bałtyku, przy zatonięciu MS Goya – zginęło ok. 6800 osób a przy SS General von Steuben – zginęło ok. 4900 osób.