Uszczelnienie typu O-ring

wielkości i materiały


O-ring to genialne uszczelnienie, możliwe do zastosowania praktycznie wszędzie, jego genialność polega na prostocie, posuniętej do granic możliwości.

W celu szczelnego połączenia poszczególnych części w automacie oddechowym, butli, twinsecie, obudowie podwodnej stosuje się okrągły pierścień uszczelniający o przekroju kołowym zwany "O-ringiem".

Oring może być wykonany z:

Stosuje się w zasadzie dwie twardości oringów w sprzęcie nurkowym:

  1. dla połączeń normalno i średniociśnieniowych (ok. 0-50at),
  2. dla połączeń wysokociśnieniowych ( ok. 50-300at)

Wykorzystuje się go do uszczelniania części znajdujących się względem siebie w spoczynku jak i w ruchu (posuwistym, obrotowym). Aby pracował prawidłowo powinien być smarowany. W sprzęcie powietrznym jako smaru powszechnie używa się silikon. Dla połączeń wymagających czystości tlenowej należy zastosować inny smar.

o-ring

Działanie uszczelnienia typu oring jest proste. Do gniazda wkładamy (wciskamy) odpowiednio dobrany oring (średnica gniazda jest mniejsza od średnicy oringu). Oring swój okrągły przekrój zmienia na owalny (powstają powierzchnie styku A i B i następuje wstępne uszczelnienie. Powstanie różnicy ciśnień, między dwoma stronami oringu spowoduje, powstałe ciśnienie dociska uszczelkę do powierzchni C oraz dodatkowo do powierzchni A i B.

Połączenie jest tym szczelniejsze im większa jest różnica ciśnień. Siłowa próba rozłączenia układu będącego pod wysokim ciśnieniem prowadzi do zniszczenia oringu lub wydmuchania go z gniazda.

o-ring

Oring można z powodzeniem stosować do uszczelniania układów będących względem siebie w ruchu (należy zapewnić odpowiednie smarowanie). Przedstawiony na rysunku wałek ma możliwość przesuwać się w prawo i w lewo oraz wykonywać ruch obrotowy.

W automatach oddechowych jak i w butlach oringi nie są widoczne, wszystko znajduje się w środku, użytkownik nie ma z nimi kontaktu. Wymiana oringów zajmuje się serwis, który powinien być corocznie dokonywany w przypadku automatów oddechowych i co dwa lata w przypadku butli nurkowych.

o-ring

Ciekawym przypadkiem jest sprzęt fotograficzny a dokładnie obudowy do aparatów i kamer. Tu również mamy do czynienia z dużą ilością oringów, z tym że w czasie normalnej eksploatacji szczególną uwagę należy zwrócić tylko na jeden (czasami dwa). Nieprawidłowa obsługa prowadzi do zalania obudowy wodą i uszkodzenia aparatu czy kamery. Temat jest na tyle ważny, że powstała strona fotografia podwodna szczelność obudowy. Lektura obowiązkowa dla podwodnego fotografa.

Stosowane O-ringi w sprzęcie nurkowym

O-ring stosowany na I stopniu automatu oddechowego
przeważnie 11,3x2,4 ale w Apeksach jest 11,77x2,62

O-ring stosowane w wężach LP i HP

O-ring w inflatorze (pewnie o nim nawet nie wiedziałeś)

O-ring który nie smarowany potrafi się
zepsuć bardzo szybko

Stosowane o-ringi w zestawach butlowych

o-ring 25x2.65 (DIN 477) - trójkątny frez na butli.
o-ring 25x3.55 (DIN EN 144) - kwadratowy frez na butli.

« Wstecz Dalej »