Fauna i flora polski

Poznanie mieszkańców podwodnego świata jest równie ważne jak sama umiejętność nurkowania, a odpowiednie zachowanie, poszanowanie przyrody jest elementem niezbędnym aby ten świat zachować dla następnych pokoleń.

Piotrosz

Zeus faber

Piotrosz, (Zeus faber) - gatunek ryby z rodziny piotroszowatych (Zeidae). Inna nazwa to paszczak.

Piotrosza to bardzo charakterystyczna ryba, mocno spłaszczona z wyraźnym czarnym okiem na środku płaszczyzny bocznej ciała, możemy spotkać piotrosza w Morzu Śródziemnym, jest rybą żyjącą samotnie więc wielkich stad tych ryb nie zobaczymy, nie jest specjalnie płochliwy, więc może być doskonałym obiektem dla podwodnych fotografów.

Piotrosz (Zeus faber)

fot. Adrian Janikowski

Piotrosz jest rybą drapieżną, żywi się małymi stadnymi rybami (sardynki, szproty). Długość około 50 cm, maksymalnie 80cm. Ciało bardzo wysokie, mocno spłaszczone, pokryte małymi łuskami. Ubarwienie brązowe do szarego, z podłużnymii plamami. Na boku ciała duża, brązowa plama przypominajaca oko.

Piotrosz (Zeus faber)

fot. Adrian Janikowski

Piotrosz (Zeus faber)

fot. Adrian Janikowski

Według legendy jest to ślad, jaki pozostawił palec apostoła Piotra, który jednej z ryb tego gatunku wyjął z pyska złotą monetę - stąd wzięła się nazwa "piotrosz".

Jest to o tyle ciekawe, że Zeus faber jest rybą morska i jest w stanie żyć tylko w słonych zbiornikach (morzach). Legenda głosi, że św. Piotr złowił rybę w jeziorze Tyberiadzkim (zbiornik słodkowodny), jak tego dokonał? To musiał być wielki cud.

Piotrosz (Zeus faber)

fot. Adrian Janikowski

O czym przeczytasz w Nurkomanii

logo Nurkomania

NURKOMANIA to pewnie najlepsza Polska strona o nurkowaniu. Praktycznie jest to internetowy podręcznik nurkowania - znajdziesz tu wszystko co powinieneś/aś wiedzieć o nurkowaniu. Zapraszamy wszystkich, zakochanych w nurkowaniu i podwodnym świecie. Strona zawiera ponad 1000 stron i 10000 zdjęć dotyczących różnych form aktywności nurkowej. Przekonasz się, że nurkowanie niesie ze sobą smak przygody i fascynujących przeżyć.