Kamieniołom Kantyna - nurkowanie

miejsca nurkowe


Kamieniołom Kantyna

Lokalizacja
Między Sobótką a Chwałkowem. GPS (niepotwierdzone): N 50°53'52.31'' E 16°41'07.34''
Głębokość max.
32m ?? według innych max to 20m.
Widoczność
różnie, ale średnio 2m
Dojazd
Skręcamy z drogi 35 w stronę Sobótki, po około 2km mijamy miejscowość Garncarsko, po 1km skręcamy w prawo i jedziemy ulicą Zmorskiego, następnie Marii Skłodowskiej-Curie po czy skręcamy ponownie w prawo w ulicę Jana Pawła II (droga na Chwałków - od tej strony również można dojechać), jedziemy około kilometra i kamieniołom jest po prawej stronie 50m od drogi. Dojście do wody z drogi to pokonanie około 50m zarośli gdzie dojazd jest możliwy tylko samochodami terenowymi. Innym pozostaje przenieśćsprzęt, co jest trochę kłopotliwe, lecz nie sprawia większych trudności. Stając na krawędzi kamieniołomu widzimy strome ścianyopadające w niektórych miejscach na ponad 20m Do wody wchodzimy wykutymi w skale stopniami.
Opis akwenu
Kamieniołom Kantyna - głębokość według różnych źródeł około 32m. My nie znaleźliśmy tej głębokości w naszym rejonie nurkowania natomiast inni nurkujący, jeżeli to potwierdzają to przyjmujemy tę głębokość za maksymalną. Pod lustrem wody na głębokości około 1.5m jest półka skalna, na której możemy sprawdzić sprzęt i omówić szczegóły przed zanurzeniem. Nurkując w prawo po zejściu z półki skalnej na głębokości 14 m trafiamy na zatopione samochody. Natomiast nurkując w lewo w odległości kilkunastu metrów od wejścia do wody znajdują się pionowe ściany sięgające dna kamieniołomu. Dalsze opisy są chyba zbędne, ponieważ każdy niech odrywa samodzielnie ciekawostki Szmaragdowego Jeziorka. Widoczność w zależności od pory roku od 2 do kilkunastu metrów. Dla płetwonurków, którzy pasjonują się wspinaczką polecam 23metrową ścianę prawie pionową, na, której znajdują się stanowiska do wspinania Ściana do wspinaczki mieści się w części pn-wsch. Jeziorka.
Niebezpieczeństwa
I tutaj uwaga dla początkujących. Mogą być problemy przy kontakcie z konarami, ponieważ uwolnienie się z nich jest niekiedy kłopotliwe i staje się niebezpieczne.
Właściciel
Brak danych
Inne uwagi
Brak

Kamieniołomy w masywie Ślęży. Ślęża (718m) góra na południe od Wrocławia wyrastająca nad okalające ją równiny do wysokości około 500m. Nazwa Ślęży pochodzi od słowiańskiego słowa "sląg’’, co oznaczało wilgoć. Charakterystyczną cechą góry jest występowanie największej ilości burz w Europie.

Niektórzy natomiast górę uważają za jeden z punktów energetycznych ziemi. Interesujące nas miejsca do nurkowania to kamieniołomy z XIX i początku XX wieku. Zalane wodą i nazwane jeziorkami, z których kilka nadaje się do nurkowania. Podczas przebywania pod wodą w kamieniołomach jesteśmy uczestnikami spotkania z minioną działalnością człowieka i miejmy na uwadze pozostawione liny, konstrukcje stalowe, i inne elementy które pozostały po eksploatacji i są niekiedy zagrożenie. Każdy kamieniołom w przypadku zaprzestania eksploatacji ulega naturalnemu zalaniu przez wody gruntowe i opadowe. Zanim to jednak nastąpi w większości przypadków pierwsi goście to drzewa porastające ściany kamieniołomu niekiedy do wysokości kilkunastu merów. Następnie z biegiem lat zalane wodą obumierają gdzie na małych głębokościach są siedliskiem dla fauny. Głębiej natomiast tworzą dość upiorny obraz czegoś, co w naturze nie występuje - "rosnące’’ drzewa pod wodą. Pierwszy z interesujących nas kamieniołomów to najbardziej popularne wśród nurkujących tzw. Jeziorko Szmaragdowe.

Kantyna - zdjęcia

Kamieniołom Kantyna - nurkowanie
Półka skalna bardzo dogodne miejsce by zacząć nurkowanie.
Kamieniołom Kantyna - nurkowanie
Ściana opadająca pionowo do dna kamieniołomu z kilkoma półkami skalnymi na różnych głębokościach.
Kamieniołom Kantyna - nurkowanie
Widok na kamieniołom od strony południowej. Na końcu po prawej stronie ściana do wspinaczki.
Kamieniołom Kantyna - nurkowanie
Podczas wychodzenia na powierzchnię powietrze wydychane kieruje się do ściany. Jest to ciekawostka, którą warto zaobserwować nurkując w kamieniołomie

Tekst. Bogdan Kaczmarczyk. Zdjęcia. Dominika Gała