Nurkowanie i nauka pływania

Czym lepiej czujemy się w wodzie, tym nurkowanie sprawia więcej przyjemności - płetwy, maska, fajka to sprzęt podstawowy, warto trenować w nim jak najczęściej.

Pytanie o wypadki nurkowe

Wypadki nurkowa zdarzały się zawsze, podobnie jak wypadki samochodowe, ich skala jest jednak zdecydowanie mniejsza, w Polsce zdarza się ich kilka do kilkunastu  w ciągu roku. Każdy taki wypadek jest mocno nagłaśniany przez pracę co powoduje czasem mylne wrażenie, że nurkowanie to niebezpieczny sport. W rzeczywistości tak jednak nie jest, nurkowanie jest sportem bardzo bezpiecznym, pod warunkiem przestrzegania ogólnie przyjętych zasad nurkowania i nie przekraczania własnych umiejętności. Przykro to powiedzieć, ale większość wypadków wynika z bezgranicznej głupoty.

Każdy wypadek nurkowy jest tragiczny, każdy pozostawia ból w sercu. Niestety w Polsce po każdym wypadku zalega medialna cisza - wypadki nie są analizowane i opisywane aby być przestrogą dla innych. Oczywiście dzień po wypadku pojawiają się doniesienia prasowe, przeważnie bardzo ubogie w szczegóły, pozwalające poznać przyczynę tragedii. I jest to koniec informacji.

Z tego powodu pisze się głównie o wypadkach śmiertelnych inne są pomijane.

Wprowadzenie o tym jak podchodzić do wypadków, koniecznie należy to przeczytać, przed lekturą poniższego tekstu.

   1. Wyrwanie zaworu butli
   2. Alkohol i odwodnienia
   3. Wypadek - prom Jan Heweliusz 2008
   4. Wypadek - kamieniołom Piechcin 2008
   5. Wypadek - jezioro Piaseczno 2008
   6. Wypadek w Egipcie 2008
   7. Odpowiedzialność Instruktora
   8. Wypadki
   9. Wypadek Radka na rebreatherze (05.03.2005)
   10. Wypadek Wiktora (01.05.2004)
   11. Wypadek Silesia rok 2004
   12. Wypadek Buszewo
   13. Wypadek Augustów
   14. Wypadek Trześniowskie
   15. Wypadek Ras Mamlach
   16. Elektrownia Konin
   17. Bardzo smutna wiadomość
   18. Sieci i stres
   19. Awaryjna de(re)kompresja
   20. Tragedii Audrey Mestre
   21. Na smyczy

Przeczytaj również dział: Opowieści ku przestrodze

O czym przeczytasz w Nurkomanii

logo Nurkomania

NURKOMANIA to pewnie najlepsza Polska strona o nurkowaniu. Praktycznie jest to internetowy podręcznik nurkowania - znajdziesz tu wszystko co powinieneś/aś wiedzieć o nurkowaniu. Zapraszamy wszystkich, zakochanych w nurkowaniu i podwodnym świecie. Strona zawiera ponad 1000 stron i 10000 zdjęć dotyczących różnych form aktywności nurkowej. Przekonasz się, że nurkowanie niesie ze sobą smak przygody i fascynujących przeżyć.