Nurkowanie górskie w Polsce

nurkowanie górskie


Nurkowanie w górach w Polsce - tak jest to możliwe. Co prawda możliwości za wiele nie mamy ale jeżeli nie mamy wysokich wymagań, kilka akwenów się znajdzie, które możemy potraktować jako górskie.

Najbardziej atrakcyjne są oczywiście Tatry - jednak tu natrafimy na problem, praktycznie wszystkie zbiorniki wodne znajdują sie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i nurkowanie wymaga odpowiedniej zgody - której uzyskanie jest niezmiernie trudne.

Sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna, w tatrzańskich stawach okazjonalnie/okresowo są prowadzone różnego rodzaju badania naukowe, przy tej okazji można czasami zanurkować - oczywiście nie jest to proste, ale mając do dyspozycji kilkadziesiąt lat i kilku kolegów kilka stawów można zobaczyć.

Nurkując w stawach tatrzańskich należy sobie zdawać sprawę, że wszystkie tego typu akcje są prowadzone poza ścisłym sezonem, wymagają pewnej sprawności fizycznej niezbędnej do transportu sprzętu nurkowego na pewien dystans, często znaczny, i często również w pionie - o podjechaniu pod sam staw nie ma mowy - wyjątkiem jest Morskie Oko.

nurkowanie w polskich górach

Jedno z nurkowań w Tatrach

Poniżej lista miejsc, które znajdują sie powyżej 300m.n.p.m

  1. Zbiornik Czorsztyn - 534m n.p.m. (maksymalny poziom piętrzenia) - wybudowanie zapory o wysokości 56 metrów umożliwia piętrzenie wód Dunajca. Okolica jest niezmiernie urokliwa, co do wody to rewelacji nie ma, w okresie wiosennych roztopów następuje pogorszenie widoczności wody w całym zbiorniku do praktycznie zerowej widoczności, dobra widoczność to 2-4m w okresie jesiennym i zimowym. Zapraszam na stronęZalew Czorsztyn-Niedzica.
  2. Morskie Oko - to najłatwiej dostępny akwen i jednocześnie największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną, zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 51,8m. Dno jeziora zasłane jest przy brzegach głazami, niżej żwirem i piaskiem, a poniżej około 40 metrów warstwą ciemnego mułu.
    Woda ma barwę zieloną a jej przejrzystość oceniam na 12-15m. Morskie Oko dawniej nazywano Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich - można spotkać pstrągi. Zasilane jest dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem, spływającym kaskadami Czarnostawiańskiej Siklawy oraz Mnichowym Potokiem, tworzącym Dwoistą Siklawę. Ze stawu wypływa Rybi Potok, rozlewający się w początkowym odcinku w kilka Rybich Stawków: Małe Morskie Oko, Żabie Oko, Małe Żabie Oko.
  3. Czarny Staw pod Rysami - tatrzańskie jezioro położone w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. Zbliżone kształtem do koła położone jest na wysokości 1583m n.p.m., czyli 188 m wyżej niż wody Morskiego Oka. Powierzchnia wynosi ok. 20,64ha, głębokość maksymalna - 76,4 m (co daje drugie miejsce w Tatrach po Wielkim Stawie, a czwarte w Polsce). Jezioro zamknięte jest wyraźnym progiem skalnym, zbudowanym z mocno wygładzonych skał. Doda o doskonałej przezroczystości 40-70m widoczności. W okresie zimy pokrywa lodowa dochodzi do około 2m.
  4. Wielki Staw Polski w dolinie Pięciu Stawów - jezioro tatrzańskie położone na wysokości 1665 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich u zboczy Miedzianego. Powierzchnia jeziora wynosi 34,14 ha, głębokość 80,3m. Jest to drugie co do powierzchni jezioro w Tatrach, po Morskim Oku (34,93 ha).
    Wielki Staw Polski jest najgłębszym i najdłuższym (998 m) jeziorem w Tatrach i trzecim pod względem głębokości w Polsce (najgłębsze jest jezioro Hańcza). Woda ma barwę zieloną, a jej przejrzystość jest większa, niż pozostałych jezior w dolinie i wynosi 12-20m, jednak z głębokością spada co powoduje, ze na głębokości 60m jest już zupełnie ciemno.
  5. Długi Staw Gąsienicowy - jezioro polodowcowe położone na wysokości 1783m n.p.m. w zachodniej części Doliny Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Powierzchnia jeziora wynosi 1,6 ha (długość 250 m, szerokość 100 m), głębokość 10,6 m, jest to niewielki staw o płaskim dnie, którego jedna połowa jest pokryta "mchem" o grubości około 1m a druga naga, podział biegnie wzdłuż osi podłużnej. Spływa do niego potok z wyżej położonego Zadniego Stawu Gąsienicowego. Jest to trzeci pod względem powierzchni i głębokości staw w Dolinie Gąsienicowej. Ryb nie widziałem chodź podobno w 1960 został zarybiony pstrągiem źródlanym.
  6. Zadni Staw Polski - owalnego kształtu jezioro położone w Dolince pod Kołem (górne piętro Doliny Pięciu Stawów Polskich). Jest to jezioro cyrkowe, powstałe na dnie kotła polodowcowego. Powierzchnia jeziora wynosi 6,47 ha, głębokość 31,6 m. Położone na wysokości 1890m n.p.m., Można uznać, że jest to najwyżej położone jezioro w Polsce nadające się do nurkowania (wyżej znajduje się tylko Zadni Mnichowy Stawek ale to bardzo mały i płytki akwen - 2070m n.p.m. powierzchnia jeziorka wynosi ok. 0,04 ha, wymiary to 35 × 15m, głębokość 1,1 m). Nie mam pojęcia czy kiedykolwiek tam ktoś nurkował.

nurkowanie górskie

Zbiorniki w których hipotetycznie można zanurkować,
najwyżej położony jest Zadni Staw Polski 1890m.n.p.m.

nurkowanie w polskich górach

Jedno z nurkowań w Tatrach - można spotkać wielkie głazy

nurkowanie w polskich górach/p>

Jedno z nurkowań w Tatrach - można spotkać mniejsze głazy

nurkowanie w polskich górach

Jedno z nurkowań w Tatrach - można spotkać czarny osad