Sprzęt do nurkowania

Sprzęt nurkowy jest niezbędny do nurkowania podobnie jak odpowiednie umiejętności. Co roku pojawiają się nowy sprzę - warto być na bieżąco.

Stage to dodatkowa butla, przypinana na specjalnej uprzęży do D-ringów. Może znajdować się po prawej jak i po lewej stronie nurka. Stage dzielimy na dekompresyjne oraz depozytowe. W stage dekompresyjnym znajduje się gaz do przyspieszenia dekompresji, czyli o zwiększonej ilości tlenu: nitrox, gorący nitrox, tlen. Stage depozytowy może zawierać bardzo różne gazy, w zależności od potrzeby.

 

Stage w całej okazałości. Zamocowanie uprzęży nie jest trudne ani skomplikowane. Należy posiadać:

  • linkę o średnicy 5-8mm o długości ok. 2m
  • dwa karabinki, możliwie duże
  • kawałek giętkiej rurki 30-40cm
  • gumową linkę o średnicy 6-8mm
  • dwie opaski samozaciskowe
  • i coś do zamocowania drugiego końca linki, może to być:
    • tak jak na rysunku taśma parciana 5cm i klamra zaciskowa do mocowania butli od jacketu (tylko nie taka jak jacketach firmy Scubapro)
    • stalowa opaska zaciskowa

Połączenie linki z karabinkiem jest banalnie proste, zastosowano węzeł typu supeł, zawiązany na podwójnie złożonej linie. Węzeł jest na tyle prosty, że nie ma możliwości pomyłki w trakcie wiązania.

Zdjęcie przedstawia gumki służące do zamocowania węża średniego ciśnienia. Gumki mają grubość 6-8mm i są spięte opaską samozaciskową. Wolne końce posiadają długość ok.10-12cm i są pomocne przy odciąganiu gumki od butli w trakcie mocowania węża średniego ciśnienia automatu oddechowego. Średnica opaski zrobionej z gumki zależy od średnicy butli.

Zobacz również temat stage sidemount (butle sidemount).

O czym przeczytasz w Nurkomanii

logo Nurkomania

NURKOMANIA to pewnie najlepsza Polska strona o nurkowaniu. Praktycznie jest to internetowy podręcznik nurkowania - znajdziesz tu wszystko co powinieneś/aś wiedzieć o nurkowaniu. Zapraszamy wszystkich, zakochanych w nurkowaniu i podwodnym świecie. Strona zawiera ponad 1000 stron i 10000 zdjęć dotyczących różnych form aktywności nurkowej. Przekonasz się, że nurkowanie niesie ze sobą smak przygody i fascynujących przeżyć.