Jak wybrać dobre płetwy?

sprzęt nurkowy


Płetwy są dla płetwonurka tym czym dla samochodu silnik. Słaby silnik to mniejsza moc i częstsze naprawy. Warto więc dokładnie przemyśleć jakie płetwy potrzebujemy. Wybór płetw jest ogromny, ich ceny również. Postaram się odpowiedzieć, jak wybrać dobre i tanie płetwy odpowiednie do Twoich potrzeb.

Wybieramy płetwy

Pierwsza zasada:

Ogólnie można stwierdzić:

Płetwy dostępne na rynku, zależnie od budowy mogą łączyć w różnym stopniu cechy w/w. Bardzo ważnym parametrem jest efektywność płetwy (sprawność), która zależy głównie od:

budowy pióra płetwy (dysze, odpowiednie wyprofilowanie) elastyczności materiału z którego wykonane jest pióro płetwy

Kiedy efektywność płetwy jest większa tym mniej pracy (czytaj poruszania nogami) należy wkładać w pływanie. Producenci sprzętu jednak nie podają tego parametru, a szkoda.
Osoby o większej masie powinny dobierać płetwy twardsze, dobranie zbyt miękkiej płetwy spowoduje, że przestanie ona pracować efektywnie, a tylko będzie się zginać w czasie pracy. Sprawność takiej płetwy spada niemal do zera.
Dobranie płetw zbyt twardych będzie powodowało trudności w poruszaniu nogami, szybkie męczenie oraz skurcze nóg.

Zawsze warto przed zakupem skonsultować się z bardziej doświadczonymi kolegami. Osoby które nie mają konsultanta, mogą zawsze spytać sprzedawcę w sklepie, lub posłużyć się zasadą "że czym lepsze płetwy tym są droższe" (uwaga: zasada ta nie obowiązuje przy zakupie maski i fajki, tu liczy się najbardziej logo producenta).

Płetwy kaloszowe

Płetwy kaloszowe powinny być dopasowane do stopy, najlepiej sprawdzić to próbując zrzucić płetwę po założeniu na gołą stopę (bez skarpetki), przez kopnięcie nogą do przodu. Płetwa zbyt luźna będzie obcierać stopę lub może nawet spadać w trakcie pływania. Zbyt ciasna będzie trudna do założenia. Gdy nie jesteśmy w stanie z oferowanych rozmiarów dobrać idealnie, najlepiej zmienić model płetwy lub wybrać płetwy trochę za małą, z czasem stopa płetwy rozciągnie się, z trochę dużymi będziemy mieć więcej kłopotu (będą spadały lub powodowały bolesne otarcia). Płetwa w żadnym razie nie może zbyt mocno ściskać stopy, bo ogranicza to krążenie krwi. Rozmiar płetwy, posiada numerację identyczną jak rozmiary butów, jednak produkuje się co drugi numer.

Płetwy paskowe

Płetwy paskowe kupujemy po zakupie butów nurkowych. Przymierzamy płetwę po założeniu buta na nogę. Powinien lekko wchodzić do kalosza, nie powinna zbyt daleko wystawać poza płetwę, pasek powinien zapewnić zabezpieczenie stopy przed przemieszczaniem w osi płetwy. Dopasowanie nie musi być idealne, lepiej wybrać płetwę trochę za dużą niż trochę za małą. Pewne przemieszczanie płetwy na nodze jest dopuszczalne, nie utrudnia to pływania ani nie powoduje otarć, czyli odwrotnie niż przy płetwach kaloszowych. Płetwy są produkowane tylko w czterech rozmiarach S, M, L, XL.

Osobiście polecam płetwy firmy Mares Plana Avanti, są one bardzo wszechstronne, jak do tej pory nie słyszałem złego słowa na ich temat. Dostępne są modele kaloszowe jak i paskowe. Postaram się opisać je dokładnie (mam nadzieje że nie zostanę posądzony o reklamę). Płetwy te są drogie ale warte swojej ceny.