Odprawa po nurkowaniu

ratownictwo nurkowe


Każde nurkowanie powinno zakończyć się odprawą. Nie chodzi tu o długie przemowy, a o krótkie podsumowanie nurkowania. W przypadku szkolenia odprawa po nurkowaniu jest szczególnie ważna. Ma ona postać formalnego spotkania. Właśnie na odprawie dowiemy się, co zostało wykonane dobrze, a co źle i jak niedociągnięcia poprawić. Z punktu szkoleniowego odprawa jest bardzo ważna, często dzięki informacją tam uzyskanym najwięcej się uczymy.

Chwalić należy zawsze, to element pozytywnego wzmocnienia. Nawet najgorsze nurkowanie ma elementy dobrze wykonane. Znajdźmy ten element i pochwalny nurków za to. Jeżeli nie było błędów powiedzmy to np. "nurkujesz perfekcyjni/nie mam uwag do twoich umiejętności nurkowych/spisałeś się doskonale.

W przypadku błędów, nie wystarczy je wymienić, zawsze należy podać przyczynę problemów i sposób rozwiązania. Przykładowo - partner nurkowy miał problem z pływalnością, jeżeli mu powiemy "Twoja pływalność jest zła" niewiele to wpłynie na jego pływalność, jeżeli jednak dodamy przyczyną - "masz zbyt dużą ilość balastu/ masz nieprawidłową pozycję ciała/źle pracujesz płetwami" i poradzimy aby w celu wyeliminowania problemy "zmniejszył ilość balastu o 3kg/starał się utrzymywać poziomą a nie pionową pozycję pod wodą/potrenował na płytkiej wodzie prawidłowy ruch nóg do crawla czy żabki" to efekt będzie znacznie lepszy.

Oczywiście nie należy, podawać zbyt dużej ilości błędów, 1-2 wystarczy, trzy to absolutny max, należy skupić się na tych najpoważniejszych.

W przypadku nurkowań nie-szkoleniowych odprawa ma najczęściej postać nieformalną.

Jeżeli kompletnie nie mamy nic do powiedzenia warto przynajmniej podziękować pozostałym uczestnikom nurkowania za wspólnie spędzony czas - "To było bardzo dobre nurkowanie - pragnę wszystkim podziękować.