Żabka pod wodą

nauka pływania


Żabka pod wodą - zdecydowanie najlepiej. W żabce należy pamiętać, że ruch nóg jest taki sam jak na powierzchni, za to ręce nie kończą ruchu na wysokości barków lecz wykonują pełną "eskę", aż do całkowitego wyprostowania rąk. Następnie następuje powrót rąk do przodu. Dodatkowo ciało w trakcie ruchu rąk może wykonywać podobny ruch jak przy delfinie, znacznie zwiększa to efektywność płynięcia, ale taka umiejętność przychodzi dopiero z czasem.

Znalazłem taki filmik. Generalnie pokazany jest tu skok przy żabce, ale jest również faza płynięcia pod wodą. Należy zwrócić uwagę na ruch rąk oraz fazę odbicia od ściany basenu.

Warto również zwrócić uwagę na efektywność płynięcia (ile ruchów trzeba, aby przepłynąć cały basen).

Proszę zwrócić uwagę na delfinowy ruch ciałem, piękna sprawa - niestety takie umiejętności przychodzą po wielu godzinach ćwiczeń. Warto również sobie zliczyć ile potrzebna ruchów, aby przepłynąć cały basen.

I na koniec chyba najlepszy filmik. Piotr Bauza płynie 124m pod wodą - VI International Freediving Polish Cup 2009 Kraków. Mimo, że płynie w piance posiada idealnie zerową pływalność, nie traci energii na walkę z siłą wyporu. Doskonały styl potrzebuje tylko dwóch pełnych cykli i jednego ruchu ręką, aby przepłynąć cały basen. Odbicie od ściany basenu i ślizg, ruch rękami i ślizg, ruch nogami i przeniesienie rak do przodu i ponownie ślizg, ruch rękami i ślizg, ruch nogami i przeniesienie rąk do przodu i ślizg, ruch ręką i odbicie od ściany basenu. I już płyniemy następny basen.

Poniżej zdjęcia z pod wody

free diving Puchar Polski 2009 Kraków

końcowa faza ruchu rękami

free diving Puchar Polski 2009 Kraków

po dobrym odbiciu, można spokojnie przepłynąć 1/3 25m basenu

free diving Puchar Polski 2009 Kraków

maksymalnie opływowa sylwetka w celu ograniczenia do minimum oporów płynięcia