Nurkowanie i nauka pływania

Czym lepiej czujemy się w wodzie, tym nurkowanie sprawia więcej przyjemności - płetwy, maska, fajka to sprzęt podstawowy, warto trenować w nim jak najczęściej.

Żabka (albo poprawnie styl  klasyczny) - jeden z najpopularniejszych styli pływackich, niezbyt trudny, jednak w początkowym etapie nauki należy wystrzegać się złych nawyków - w późniejszym okresie są one bardzo trudne do wykorzenienia.

Pozycja wyjściowa, ręce proste, wyciągnięte przed siebie, nogi - proste, stopy odchylone do tyłu.
Ciągniemy rękami symetrycznie do tyłu, dłonie nie powinny być szeroko - nie powinny być dalej od osi ciała niż łokcie.
Ręce ciągniemy tylko do wysokości barków, poczym składamy jak do modlitwy.
Tu mamy pokazany nieprawidłowy ruch nogami, stopy powinny być na zewnątrz a nie do środka
Nogami kopiemy szeroko, jednak ruch musi być zakończony złączeniem nóg - nie można pozostać z nogami rozszerzonymi.
i znowu pozycja wyjściowa. Bardzo ważną sprawą jest prawidłowy oddech

żabka - prawidłowy oddech

Wdech w żabce wykonuje się co drugi raz, lub za każdym razem. Przez odpowiedni ruch rękami, podnosimy głowę ponad wodę.
Nad wodą robimy wdech, wydech jest wykonywany po zanurzeniu głowy, do wody
Wdech
Wdech
wyciągamy ręce do przodu
zanurzenie głowy
po zanurzeniu głowy, płyniemy pod wodą.

Mam nadzieję, że poniższy film doskonale zobrazuje poszczególne fazy płynięcia żabką (stylem klasycznym). Proszę zwrócić uwagę na inną pracę rąk w fazie płynięcia pod wodą (ręce ciągniemy do końca, do pełnego wyprostowania, przy płynięciu po powierzchni ręce pracują tylko do wysokości barków.

Żabka pod wodą

Kiedy zaczynamy pływać żabka pod wodą, należy natychmiast zmienić technikę pracy rąk, nogi pracują identycznie jak na powierzchni. Więcej na stronie nauka pływania żabką pod wodą.

UWAGA

Żabką nie pływa się w płetwach. Głównie dlatego, że jest to bez sensu. Ale jest styl, ja na niego mówię żabko-crawl, używany przez nurków jaskiniowych oraz posiadaczy suchych skafandrów, w którym ruch nóg jest połączeniem żabki i crawla. Zaznaczyć należy wyraźnie, nie jest to żabka.

O czym przeczytasz w Nurkomanii

logo Nurkomania

NURKOMANIA to pewnie najlepsza Polska strona o nurkowaniu. Praktycznie jest to internetowy podręcznik nurkowania - znajdziesz tu wszystko co powinieneś/aś wiedzieć o nurkowaniu. Zapraszamy wszystkich, zakochanych w nurkowaniu i podwodnym świecie. Strona zawiera ponad 1000 stron i 10000 zdjęć dotyczących różnych form aktywności nurkowej. Przekonasz się, że nurkowanie niesie ze sobą smak przygody i fascynujących przeżyć.