Kurs DSAT Tec TriMix Diver - wyspa Vis

nurkowanie techniczne


kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Sobota wieczorem, telefon - jesteśmy pod domem - schodź. Pod domem czeka białe Vito, sprawnie przepakowujemy moje rzeczy do samochodu. Jedziemy w trójkę, ale samochód jest pełen. Przed nami 1200km do Splitu. Droga mija bez problemów, jedziemy przez Czechy, Austrię, Słowenię (tu drogi są zdecydowanie najgorsze), Chorwację, po dwunastu godzinach jesteśmy w Splicie. Za dwie godziny o 11:00 mamy prom. Oczekując łapiemy pierwsze promienie chorwackiego słońca. Po dwóch godzinach dopływamy na Vis, szybko opuszczamy prom i kierujemy się do miejscowości Komiza. Wyspa nie jest duża więc do przejechania mamy tylko 10km.
kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Pierwszy widok na Komize, zapiera dech w piersiach, zjeżdżamy krętą drogą w dół, po drodze robię zdjęcia. Komiza leży w zatoce, jest małym miasteczkiem o tej porze roku praktycznie bez turystów. Ze znalezieniem hotelu nie mamy problemów, bo to jedyny hotel, na parkingu stoją tylko samochody z polskimi rejestracjami. Hotel jest duży o bardzo skomplikowanej topografii, ale w końcu znajdujemy recepcję. Miła Pani kieruje nas do bazy nurkowej oddalonej zaledwie 25m od hotelu.
kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Zamieszczam zdjęcie wyspy, dla lepszej orientacji. Nie są na niej zaznaczone wraki, bo i tak jeżeli chcemy zanurkować musimy skorzystać z miejscowej bazy nurkowej.

Uliczki w mieście są bardzo wąskie, w zasadzie jest tam zakaz ruchu pojazdów, na nasze szczęście w okresie kwietnia nie respektowany.

Zdjęcie poniżej po lewej przedstawia dojazd do bazy nurkowej i hotel (biały budynek w tle). Zdjęcie po prawej przedstawia budynki nad brzegiem morza.

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT
kurs Tec Deep Diver Padi Na miejscu zaskoczenie, przyjeżdżamy na końcówkę kursu DSAT Tec Deep Diver, zaskoczeniem jest nie tyle kurs, bo o nim doskonale wiemy, ale liczba kursantów - 14 osób. To napraw sporo.

Na kursie DSAT Tec TriMix Diver będzie 8 kursantów i 8 osób kadry. Wszystkim jak zawsze kieruje Witek Śmiłowski.

Obok przedstawiam pamiątkowe zdjęcie z zakończenia kursu DSAT Tec Deep Diver.

kurs Tec Deep Diver Padi Na kursie DSAT Tec Deep Diver poznaje się podstawy oraz zasady nurkowania technicznego, to tu uczymy się wszystkich umiejętności niezbędnych, aby bezpiecznie planować oraz przeprowadzać nurkowanie. Kurs DSAT Tec TriMix Diver to rozwiniecie umiejętności o nurkowanie na trimiksie. W DSAT nie ma podziału na trimiks normoksyczny i pełny, od razu można uzyskać uprawnienia pełnego trimiksu.

Na zdjęciu obok Witek przedstawia konfigurację sprzętową wymaganą na kursie DSAT Tec Deep Diver i DSAT Tec TriMix Diver.

Wykłady są prowadzone przez całą kadrę, na podstawie materiałów przygotowanych przez DSAT. Zarówno do kursu Tec Deep Diver jak i Tec TriMix Diver są materiały w języku polskim. Wymagania odnośnie kursu DSAT Tec Deep Diver znajdziesz tu, a kursu DSAT Tec TriMix Diver znajdziesz tu.

kurs Tec Deep Diver Padi To wnętrze bazy nurkowej, nie zostało wiele miejsca, nasze twinsety i stage zajmują większość podłogi. Sprężarkownia znajdowała się po lewej stronie, tam był przygotowany nitrox i trimix.

Na kursie pogoda nas nie rozpieszczała, na brak słońca i temperaturę nie można narzekać, było codzienni około 20C. Jednak przetoczyło się kilka frontów atmosferycznych, co spowodowało silne wiatry i dużą falę, uniemożliwiającą wypłynięcie na wraki. Większość nurkowań odbywała się więc przy brzegu (opadnięcie w toni i powrót po stoku).

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT
kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Wykorzystując piękną pogodę zrobiłem kilka zdjęć zatoki z której wypływaliśmy.

Codziennie rano było jedno nurkowanie. O 7:00 śniadanie o 7:45 spotkanie w bazie, przygotowanie sprzętu, sprawdzenie nitroksów w stage, oraz trimiksów w twinsetach. Omówienie nurkowania, ustalenie grup i kolejności w jakiej nurkują kończyło nasze przygotowania. Około godziny 9-10 następowało wypłynięcie pierwszej grupy, grupy druga wypływała od 40-60' później.

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Na miejsca nurkowe nie było daleko, czas płynięcia to 10-30'. W cały sprzęt należało się ubrać w bazie, następnie wejść do wody i przepłynąć do łodzi około 15m. Pierwszego dnia wydawało się to uciążliwe, ale szybko okazało się, że nie ma z tym żadnych problemów. Na łodzi można się było przygotować do szybkiego wejścia do wody. Po wynurzeniu łódź zawsze na nas czekała, obsługa pomagała wejść sprawnie na pokład.
kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT
kurs Tec Deep Diver Padi Zamieszczam kilka zdjęć z pod wody, są to zdjęcia z kursu DSAT Tec Deep Diver. Przestawiają studentów w trakcie nauki. Nauka ma to do siebie, że wymaga ciągłego doskonalenia, nie zawsze wszystko wychodzi za pierwszym, drugim czy trzecim razem.

Proszę więc tych zdjęć nie traktować jako wzorcowych i nie doktoryzować się na nich. Jeżeli na którymś znajdziesz 21 błędów to niechybny znak, że jesteś oderwany od rzeczywistego nurkowania i wymagasz pomocy lekarza specjalisty.

Zdjęcia zostały zamieszczone, aby oddać klimat jaki panował w trakcie nurkowań - bo właśnie o nurkowanie na tym kursie chodzi.

kurs Tec Deep Diver Padi kurs Tec Deep Diver Padi
kurs Tec Deep Diver Padi kurs Tec Deep Diver Padi
kurs Tec Deep Diver Padi kurs Tec Deep Diver Padi
kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT kurs Tec Deep Diver Padi
kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Po nurkowaniu, wracamy łodzią do bazy nurkowej, teraz ponownie należy wskoczyć do wody i przepłynąć do brzegu.

Wyjście nie zawsze było łatwe, wysoka fala znacznie utrudniała przejście przyboju, szczególnie że okrągłe kamyczki nie ułatwiały zadania.

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT

Po nurkowaniu była przerwa trwająca do godziny 16:00. Był czas na regenerację sił, wyjście "do miasta" czy zjedzenie pizzy.

W tym okresie Komiza jest sennym miasteczkiem, o niesamowitym uroku.

O 16:00 zaczynały się wykłady, które trwały do kolacji o godzinie 19:00. Po kolacji dalsza część wykładów oraz planowanie runtimu na dzień następny.

Kurs DSAT Tec TriMix Diver składa się z 8 nurkowań (w tym dwa nurkowania opcjonalne). Kurs zaczynamy od tzw. "macanek" - wykonania wszystkich umiejętności na płytkiej wodzie (tak w dużym skrócie: pływalność z dwoma i czterema stage, zdjęcie i założenie stage bez maski, v-drill 60' i 45', holowanie nurka pod wodą, S-drill w masce i bez, strzelanie bojki, mini runtime i akcja ratownicza na powierzchni wody). Nasze nurkowania to 50m, 60m, 65m, 70m i 75m. W czasie nurkowania na 50m stosowany był TMX21/30 na dekompresji EAN36 i EAN50, na następnych TMX 18/40 i TMX16/50 a jako gazy dekompresyjne EAN36 EAN70. Wszystkie nurkowania przebiegły bardzo sprawnie bez nieprzewidzianych niespodzianek.

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT Jeżeli uda się znaleźć trochę czasu między popołudniowymi wykładami można było zobaczyć piękny zachód słońca (zdjęcie powyżej).

A następnego dnia znowu wstajemy o 7:00, śniadanie, baza, przygotowanie sprzętu i do wody.

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT

Ostatni dzień powitał nas pięknym słońcem i spokojnym morzem. Wszyscy wiedzieli, dziś płyniemy na bombowiec B17. Boeing B-17 Flying Fortress (pol. Latająca Forteca) to amerykański ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu. 6 listopada 1944 lądował awaryjnie u brzegów wyspy Vis. Załoga zdołała się wydostać, samolot zatonął w odległości około 150m od brzegu. Na miejsce nurkowania jedziemy samochodami, niestety nasz chorwacki przewodnik "zgubił się?" i dodatkowo zwiedzamy całą wyspę. Dojeżdżamy samochodami do miejscowości Rukavac, na miejsce nurkowania oddalone o jakieś 700m popłyniemy łodzią.

Bombowiec leży prawie na wprost pomostu, po drugiej stronie widocznego na zdjęciu półwyspu (po lewej stronie jest widoczny kawałek wyspy) [zdjęcie zostało zrobione obiektywem szerokokątnym więc odległości wydaja się większe niż w rzeczywistości].

kurs Tec Trimix Diver Padi/DSAT I kurs dobiega końca, druga grupa wraca z ostatniego nurkowania, teraz szybko spakować sprzęt, powrót do hotelu, pakowanie rzeczy, obiadek i na prom, który odpływa o 15:30 z miejscowości Vis.

Na promie ostatnia odprawa i logowanie nurkowań. Dalej już prosta droga do domu. Wczesnym rankiem jestem z powrotem w krakowie.

Mam nadzieję, że uda się zamieści zdjęcia z nurkowania na bombowcu.

Film z nurkowania na B17 niestety nie nasz

Cały kurs przebiegł bardzo sprawnie i w naprawdę miłej atmosferze, za co chciałem gorąco podziękować Witkowi Śmiłowskiemu i pozostałym uczestnikom, mam nadzieję że na następnym kursie zobaczymy się w podobnym składzie.

Zainteresowanych tematem nurkowań technicznym odsyłam na stronę nurkowanie techniczne.

tekst Andrzej Martin Kasiński
zdjęcia podwodne Dominik Dopierała (Nikon D200 obudowa Seacam)
zdjęcia powierzchniowe Andrzej Kasiński i inni (Nikon D300)