Droga ewakuacyjna

ratownictwo nurkowe


Droga ewakuacyjna jest to przygotowana przed nurkowaniem procedura postępowania z osobą, która uległa wypadkowi nurkowemu, zmierzająca do jak najszybszego wezwania wykwalifikowanej pomocy medycznej (lekarza) i pod jej opieką, przetransportowania poszkodowanego do komory dekompresyjnej, jeżeli jest taka potrzeba. Wezwanie służb medycznych jest obowiązkowym elementem procedury.

Droga ewakuacyjna powinna zawierać następujące informacje:

Odpowiedzialność za realizację - najbardziej doświadczona osoba obecna na miejscu zdarzenia. Najczęściej jest to Instruktor lub Divemaster lub P3. Główny telefon do zapamiętania to:

droga ewakuacyjna

tel. alarmowy: (0-58) 622 51 63 (24 godz/dobę; 7 dni w tygodniu) Powstania Styczniowego 9B, 81-519 Gdynia

Droga ewakuacyjna

Poniżej zamieszczam drogę ewakuacyjną dla Bazy w Jaworznie.

W razie zaistnienia wypadku nurkowego w bazie nurkowej "Orka" w Jaworznie (Koparki)

ZASADY POSTĘPOWANIA Z POSZKODOWANYM

  1. Wezwać Pogotowie Ratunkowe tel: 999 albo 112
  2. Sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny. Jeżeli tak, patrz punkt 2 drogi ewakuacyjnej. Jeżeli poszkodowany nie jest przytomny należy postępować zgodnie z SEKWENCJA DZIAŁAŃ W TRAKCIE PODSTAWOWYCH ZABIEGÓW RESUSCYTACYJNYCH U OSÓB DOROSŁYCH.
  3. Jeżeli poszkodowany uległ chorobą ciśnieniowym (DCI) podać poszkodowanemu tlen do oddychania. Tlen znajduje się u właścicieli bazy nurkowej "Orka" (Mirek Kierepka tel. 602 233 831) Jakiekolwiek forma chorób ciśnieniowych powinny być potraktowane bardzo poważnie. Poszkodowany powinien oddychać czystym tlenem (zalecany jest 100% tlen), tlen zmniejszy poziom azotu w pęcherzykach płucnych, co przyspieszy wydalanie azotu z tkanek, podniesie on także poziom tlenu we krwi co pomoże w zaopatrywaniu tkanek w tlen, bardzo istotne w przypadku przyblokowania krążenia przez pęcherzyki gazowe.
  4. Oddychający nieprzytomny poszkodowany powinien być ułożony płasko na lewym boku z podpartą głową (pozycja boczna ustalona). Pozioma pozycja pozwala na swobodny dopływ krwi do mózgu. Przytomnego poszkodowanego należy również położyć poziomo, poproś, aby nie siadał nawet podczas transportu, nawet jeżeli lepiej się poczuje (lub poinformuj o tym lekarza czy osoby opiekujące się poszkodowanym). Podnoszenie nóg pacjenta nie jest już rekomendowane (pozycja Trendelenburg`a).
  5. Podać poszkodowanemu (jeśli jest przytomny), płyny do picia w ilości 0,5-1l.
  6. Okryć poszkodowanego (zabezpieczyć przed przechłodzeniem jak i przegrzaniem).
  7. Zawiadomić Lotnicze Pogotowie Ratunkowe region poł Lotnicze Pogotowie (12) 258-70-11. Prosić o zorganizowanie transportu lotniczego do komory dekompresyjnej w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
  8. Skontaktować się z:
    • lekarzem współpracującym z bazą nurkową "Orka" Dr Krzysztof Skorek lekarz laryngolog Tel. kom. (dostępny w bazie),
    • równocześnie w czasie trwania w/w czynności zawiadomić Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ul. Powstania Styczniowego 9B, 81-519 Gdynia. Telefon (58) 622-51-63
  9. Przetransportować poszkodowanego na lotnisko w Pyrzowicach (odległość około 25 km), lub na lotnisko Kraków Balice (około 65 km).

droga ewakuacyjna

Mapka dojazdu z Jaworzna do Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice

droga ewakuacyjna

Mapka dojazdu na lotnisko Katowice-Muchowiec

Podczas zgłoszenia wypadku należy podać poniższe informacje:

  1. imię, nazwisko oraz wiek poszkodowanego
  2. stan zdrowia poszkodowanego
  3. okoliczności wypadku: godzina wypadku, maksymalna głębokość i czas nurkowani.

Uwaga: Jeżeli poszkodowany posiadał komputer nurkowy bądź głębokościomierz powinien on być przetransportowany wraz z min do Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej.

Poniżej prezentuję drogę ewakuacyjną (plan alarmowy) do zastosowania w dowolnym miejscu po wypełnieniu wykropkowanych pól.