Chorwacja nurkowanie

miejsca nurkowe


Nurkowanie w Chorwacji staje się coraz bardziej popularne. Budowa autostrady przez Chorwacji spowodowała, że od granicy polskiej można dojechać nad chorwackie wybrzeże w 6-9 godzin, a tam czeka na nas w okresie lata , gwarantowana pogoda, ciepłe morze, smaczne jedzenie i przepiękne widoki. Nurkowanie w Chorwacji możliwe jest tylko z aktualnym zezwoleniem wydanym przez Chorwacki związku nurkowego. Zezwolenie kosztuje 100 kn, można go kupić w uprawnionych do tego punktach nurkowych po okazaniu międzynarodowego certyfikatu nurkowego. Zezwolenie jest ważny przez rok od daty wydania. Wszystkie nurkowania prowadzone muszą być z pod opieką działającej legalnie w Chorwacji Bazy Nurkowej, indywidualne nurkowanie jest możliwe po opłaceniu odpowiedniego zezwolenia. Ograniczenia w nurkowaniu: maksymalna głębokość nurkowania 40m, miejsce nurkowe musi być oznakowane bojką, a w nocy boją świecącą.

Nurkowie pod woda mogą oglądać okazy fauny i flory, zatopione wraki (np. Baron Gautsch, Vis), podwodne ściany i systemy podwodnych jaskiń (np. wyspa Premuda zatoka Široka)

Polskie bazy nurkowe

Na uwagę w Chorwacji zasługują następujące bazy nurkowe:

  1. bazy nurkowa Nautilus, na wyspie Murter w miejscowości Jezera
  2. oraz druga baza nurkowa Nautica na wyspie Hvar w miejscowości Hvar oraz Stary Grad.

Ciekawe miejsca w Chorwacji

Wakacje to dobry okres aby odbyć piesze wycieczki po takich miejscach jak:

  1. Plitwickie Jezera - Park Narodowy Plitvickie Jeziora od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO i wart jest odwiedzenia ze względu na unikatowe walory przyrodnicze
  2. Wodospady rzeki Krka - Park Narodowy o powierzchni 109 km2 utworzony w 1985 r. Obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż do Sibenika. Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45m.
  3. Park Narodowy Kornaty - Park Narodowy Kornaty, utworzony w 1980 r., obejmuje 89 ze 152 wysp i skał należących do archipelagu. Archipelag podzielony jest na 2 grupy: Kornaty Dolne i Kornaty Górne. Największą atrakcją są klify znajdujące się w szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa Kornaty. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80m), Mana (65m) i Rašip Veli (64m). Podmorskie części tych klifów sięgają aż do 100 m głębokości. Czas: całodzienny rejs statkiem.
  4. Sibenik - miasto portowe odległe o 25 km od Murteru. Poza portem, targiem i starówką warto zobaczyć panoramę miasta, która rozciąga się z twierdzy górującej nad miastem. Z cytadeli rozciąga się zachwycający widok na Adriatyk. Droga do niej prowadzi wąskimi kamiennymi uliczkami, które nie są jednak strome co sprawia, że spacer na wzgórze jest prawdziwą przyjemnością.
  5. Split - tu historia spotyka się z teraźniejszością, 2000 lat historii można zobaczyć w jednym miejscu. Do zwiedzania polecam Pałac Dioklecjana.
  6. Trogir -
  7. Riwiera makarska - turystyczny region w Chorwacji, wzdłuż wybrzeży Morza Adriatyckiego. Ciągnie się na odcinku około 60 km i obejmuje w okolicy miejscowości Makarska. Mamy tutaj strome zbocza opadające do morza, oraz przepiękne żwirowe i piaszczyste plaże. Co roku region ten odwiedza tysiące turystów w okresie wakacji.
  8. Wyspa Brac - wyspa Brac jest największą wyspą w centralnej Dalmacji i trzecią co do wielkości ze wszystkich wysp na chorwackim Adriatyku
  9. Wyspa Istria - półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego, w większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch.p P Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km2.
  10. Wyspa Hvar - w światowym rankingu Lonely Planet zajmująca piąte miejsce na liście najpiękniejszych miejsc na wakacje ... . To miejsce  malownicze, pełne zabytków i gajów oliwnych, niewielkich plaż, skalistych klifów, a przede wszystkim słońca.
  11. Wyspa Vis - dziewiąta co do wielkości chorwacka wyspa, oddalona najbardziej, o ok. 45 km, od wybrzeża chorwackiego, położona na południowy zachód od wyspy Hvar, na zachód od Korčuli i na północny zachód od wyspy Lastovo. Powierzchnia wyspy wynosi 89,72 km2; długość 17 km; szerokość do 8 km, a linia brzegowa 84,91 km. Najwyższe wzniesienie to Hum (587 m n.p.m.).
  12. Wyspa Murter - mała wyspa w środkowej części Chorwacji, dojazd dogodny przez most.

Dojazd

Do Chorwacji można dojechać na wiele sposobów, wybierając trasę weźmy pod uwagę odległość, rodzaj trasy (autostrada/zwykła droga), cenę za winietę, ceny paliwa.

Klimat i geografia Chorwacji

Pod względem klimatu kontynentalna część Chorwacji jest podobna do Polski, natomiast na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski. Latem temperatura w dzień waha się od 27 do 38°C, w nocy nieznacznie spada. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. Opady latem występują rzadko, są krótkie i obfite. Miesiące takie jak maj, wrzesień i październik dobre są dla osób źle znoszących ciepło. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także jeszcze woda w morzu. Osoby lubiące ciszę i spokój powinny odwiedzić Chorwację pod koniec kwietnia i na początku maja, wybrzeże sennie budzi się do życia, osób jest niewiele, większość kwater jest zamknięta. Niestety woda w tym okresie dopiero zaczyna się ogrzewać a jej temperatura nie przekracza 12-14C.

Nurkowanie w Chorwacji

Pod względem nurkowym Chorwacja jest bardzo atrakcyjna, piękna woda, miły klimat, w miarę tani dojazd powoduje że wiele osób spędza tu wakacje cała rodziną. Turystyka kwitnie.

W Chorwacji odbyłem kilka kursów miedzy innymi kurs nurkowania technicznego

Relacje z kursów nurkowania technicznego

  1. Kurs DSAT Tec Deep Diver od 3.11-11.11.2006 w miejscowości Sveta Marina.
  2. Kurs DSAT Tec Deep Diver od 10.04-18.04.2007 w miejscowości Sveta Marina.
  3. Kurs DSAT Tec Trimix Diver od 18.04-25.04.2007 w miejscowości Sveta Marina.

nurkowanie Chorwacja morze

typowy widok nadmorskiego
miasteczka w Chorwacji

nurkowanie Chorwacja morze

a tu zatoka i plaża nad brzegiem
chorwackiego morza

nurkowanie Chorwacja morze

widok nawet z okna samochodu potrafi być przepiękny

nurkowanie Chorwacja morze

w Chorwacji na nurkowanie można
popłynąć łodzią,

nurkowanie Chorwacja Hvar

widok na Hvar z zamku

nurkowanie Chorwacja Hvar

widok na wyspy diabelskie

nurkowanie Chorwacja Hvar

widok na Hvar, po prawej stronie rynek

nurkowanie Chorwacja Hvar

Hvar rynek - pręgierz

nurkowanie Chorwacja Hvar port

Hvar port

nurkowanie Chorwacja Hvar

Hvar rynek

nurkowanie Chorwacja wyspa Vis

wyspa Vis

nurkowanie Chorwacja wyspa Vis

wyspa Vis

Fauna i flora w Chorwacji

Praktycznie każdy nurek a w szczególności podwodny fotograf pod wodą znajdzie coś dla siebie

Atlas fauny i flory Morze Śródziemne

nurkowanie w Chorwacji - ślizg trójpłewnik

Ślizg trójpłewnik skoczek (Trypterigion tripteronotus)

nurkowanie w Chorwacji - ślizg prążkowany

Ślizg prążkowany (Parablennius gattorugine)

nurkowanie w Chorwacji

Żółty ukwiał kolonijny

nurkowanie w Chorwacji - racznica

Racznica (Galathea strigosa)

nurkowanie w Chorwacji - ślimak nagoskrzelny

ślimak nagoskrzelny

nurkowanie w Chorwacji - wieloszczet osiadły

Wieloszczet osiadły (Protula tubularia)

LOCJA OBSZARU

Na Adriatyku najczęściej wieją wiatry jugo, bura, maestral i burin.

  1. jugo - ciepły i wilgotny wiatr wschodni lub południowo-wchodni, charakterystyczny dla rejonu południowego Adriatyku, najczęstszy wiosną i jesienią. W lecie wieje do 3 dni, może znacznie utrudnić nurkowanie, ze względu na powstającą falę i prądy wodne.
  2. bura - zimny, suchy, czasami bardzo silny wiatr północny lub północno-wschodni, w lecie wieje 1-2 dni, w zimie nawet do 14 dni na miesiąc, pojawiają się nagle. Po burze z reguły następuje silne ochłodzenie.
  3. maestral - łagodny i przyjemny wiatr północno-zachodni charakterystyczny dla lata.
  4. burin - wieje z kierunku północnego lub północno-wschodniego. Wieje w nocy, najsilniejszy jest przed wschodem słońca, po czym szybko ustaje.

Inne

Chorwacja, Republika Chorwacka, Hrvatska Republika
Stolica: Zagrzeb (Zagreb)
Powierzchnia: 56 542 km2
Ludność: 4 495 tys. (2005)
Gęstość zaludnienia: 77,8 osoby/km2
Ustrój: republika
Język urzędowy: serbskochorwacki
Jednostka monetarna: 1 kuna = 100 lipa
Grupy etniczno - rasowe: Chorwaci (80,1%), Serbowie (7,5%), Słoweńcy (0,5%), Węgrzy (0,5%), Włosi (0,5%), pozostali (10,9%, gł. Czesi, Albańczycy)
Religie: Katolicy (77%), prawosławni (11%), protestanci (1,5%), muzułmanie (1,2%), pozostali (9,3%)
Święto narodowe: 30 maja (Dzień Republiki)
Długość wybrzeża: 1778 km
Łączna liczba wysp: 1185 w tym 66 zamieszkałych.

Ambasada Polska w Chorwacji

AMBASADA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CHORWACJI:
ul. Krleźin Gvozd 3 10 000 Zagreb
tel. (0 03851)4834 575, 4834 579, tlx. (62)21803 POLSKA YU

Pomoc w nagłych wypadkach

Morska służba ratunkowa i holownicza : 9155 (dzień), VHF kanały 16, 10, 74
Komora dekompresacyjna Pula: tel/fax ++385 (0) 52 217 877, 24, 572
Komora dekompresacyjna Pula: telefon komórkowy 098/255 945, 098/219 225
Komora dekompresacyjna Split: IPM HRM tel. ++385 (0) 21 354 511
Komora dekompresacyjna Split: tel/fax: ++385(0)21 361,343 980