Kursy nurkowania CMAS P3

To najwyższy stopień rekreacyjny i pierwszy krok na tzw. ścieżce zawodowej. Stopień P3 świadczy o bardzo wysokich umiejętnościach nurkowych i unikalnej wiedzy. Dedykowany dla płetwonurków, którzy chcą nauczyć się pracy z ludźmi - zarządzania nurkowaniami oraz dbania o bezpieczeństwo uczestników na różnego typu wyjazdach nurkowych

Kursy nurkowania CMAS P3

stopień wyższy


PŁETWONUREK KDP / CMAS *** (P3)
wyższy stopień nurkowy

Zakres szkolenia:

To najwyższy stopień rekreacyjny i pierwszy krok na tzw. ścieżce zawodowej. Stopień P3 świadczy o bardzo wysokich umiejętnościach nurkowych i unikalnej wiedzy. Dedykowany dla płetwonurków, którzy chcą nauczyć się pracy z ludźmi - zarządzania nurkowaniami oraz dbania o bezpieczeństwo uczestników na różnego typu wyjazdach nurkowych. Zdobyte na kursie umiejętności i doświadczenie pozwalają na wykonywanie bezpiecznych nurkowań do głębokości 50 m z wykorzystaniem powietrza jako czynnika oddechowego, oficjalne pomaganie instruktorom przy prowadzeniu kursów oraz profesjonalną organizację wyjazdów nurkowych w kraju i za granicą. Kurs przygotowuje do rozpoczęcia pracy w bazach nurkowych na całym świecie.

Warunki uczestnictwa w kursie:

Przebieg szkolenia:

Zajęcia teoretyczne (19 godz. (szczegółowy program wykładów)) oraz zajęcia praktyczne (35 godz.) należy przeprowadzić w ciągu minimum 7 dni szkoleniowych.
Minimum 10 nurkowań o łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 360 min. Maksymalny czas realizacji programu nie może być dłuższy niż 2 miesiące.

Srawdzian przygotowania fizycznego

Przed kursem jest sprawdzian przygotowania fizycznego, w skaład którego wchodzi:

  1. Przepłynięcie w pełnym sprzęcie nurkowym dystansu 1500 m po powierzchni w czasie poniżej 60 min.
  2. Zanurzenie się z zatrzymanym oddechem w sprzęcie podstawowym (ABC) na głębokość minimum 10 m.

Nurkowania

Uprawnienia:

Płetwonurek KDP/CMAS*** (P3) ma prawo:

UWAGA: Płetwonurek KDP/CMAS*** P3 nie może samodzielnie prowadzić zajęć teoretycznych i praktycznych z kursantami zarówno na powierzchni jak i pod wodą. Po kursie uczestnik otrzymuje wpis do Książki Płetwonurka KDP/CMAS oraz międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS*** P3.

Po kursie uczestnik otrzymuje wpis do Książki Płetwonurka KDP i międzynarodowy certyfikat Płetwonurka KDP/CMAS*** (P3)

Ponieważ uczestnik kursu P3 CMAS/KDP zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające bezpieczne prowadzenie grupy nurków powinien:

  1. Umieć przeprowadzić nurkowanie w różnych warunkach.
  2. Umieć poprawić niewystarczające umiejętności nurka.
  3. Poprowadzić akcję ratowniczą w przypadku zaistnienia wypadku.

W celu pomocy kursantom kursu P3 CMAS/KDP przygotowałem poniższy materiał. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

1. Umieć przeprowadzić nurkowanie w różnych warunkach

Nurkujemy w różnych środowiska morzach jeziorach i kamieniołomach, czasami głęboko czasami płytko, czasem w nocy czasem w dzień. Wszystko to sprawia, że do każdego nurkowania należy się przygotować. Na stopniu P3 na pewno należy się przygotować do nurkowania:

  1. Nurkowanie głębokie - nurkowanie tego typu, po za dokładniejszym planowaniem samego nurkowania, wymaga również wyższych kwalifikacji od płetwonurków. Zanim zrobimy kolejny metr w głąb, zastanówmy się czy my oraz nasz partner jesteśmy na to gotowi.
  2. Nurkowanie nocne - specyficzne warunki, wymagają zastosowania specyficznego sprzętu - latarek. Modyfikacji ulegają również zasady komunikacji znakami nurkowymi. Często stosuje się również znaki dotykowe.
  3. Nurkowanie przy linie opustowej - niby prosta sprawa, ale czasami wygodą to jak nieskoordynowany atak partyzantów na linę opustową, a nie jak znana umiejętność.
  4. Nurkowanie z małej łodzi - głównie z pontonu. Ponton to podstawowy sprzęt pływający na wielu obozach nurkowych, jego najwiekszą zaletą jest możliwość łatwego transportu na miejsce nurkowania i duża prędkość pływania (pod warunkiem dobrania mocy silnika do wielkosci pontonu i jego obciążenia).
  5. Nurkowanie z dużej łodzi - tego typu łodzie również posiadają swoją specyfikę - warto poznać zasady poprwnego zachowania - szczególnie kiedy to my jako płetwonurek P3 mamy dawać przykład.
  6. Nurkowanie z brzegu - to ciekawe, jest kurs nurkowania z łodzi a nie ma kursu nurkowania z brzegu. Czy słusznie?

Każde nurkowanie powinno być poprzedzone odprawą. Na tym poziomie to nurek P3 jest kierownikiem nurkowania i odpowiada za wszystko czyli między innymi za:

2. Umieć poprawić niewystarczające umiejętności nurka

Odprawa powinna być przed każdym jak i po każdym nurkowaniu. Jeżeli w trakcie nurkowania stwierdzimy, że nasz partner nurkowania ma problem, po nurkowaniu powiedzmy mu o tym. Tylko kiedy powiemy mu

Jesteśmy w stanie, pomóc mu, stać się lepszym nurkiem. Nikt nie lubi być pouczany a w sposób chamski w szczególności, więc wszelkie uwagi powinny być przekazane w sposób jak najbardziej taktowny. Tekst typu "Kur*a jak ty pływasz" skierowany do nurka, który robi "rowerek" niczego nowego nie wnosi, a potrafi porządnie zdenerwować. Poprawna reprymenda powinna zawierać cztery elementy:

Uwagi wyartykułowane w poniższy sposób zostaną przyjęte znacznie lepiej, a może nawet zostaną przyjęte i zastosowane.

"Janku, widzę że doskonale sobie radzisz z przedmuchiwaniem maski i obsługą BCD , ale masz problemy z właściwą praca nóg, zginasz nogę w kolanie i robisz rowerek. Poprawny ruch nogi (należy pokazać jak ma pracować noga) wychodzi z biodra, noga w kolanie nie jest prosta, stopa jest przedłużeniem nogi. W płetwach wykonujemy spokojne ruchy o dużym wychyleniu, popatrz ja k ja to robię. Zawsze jak płyniesz staraj się myśleć o prawidłowej pracy nóg, wyprostuj nogę w kolanie i zapoczątkowuj ruch z biodra".

"Kur*a jak ty pływasz" to forma znacznie oszczędniejsza, jednak zrozumiała tylko przez nielicznych. Większość populacji ludzkiej w celu dalszego rozwoju wymaga formy dłuższej. Jej stosowanie jest znacznie trudniejsze bo wymaga sporej wiedzy oraz poświęcenia czasu innej osobie. Myślę, ze jednak warto.

Na razie zamieszczam link do strony umiejętności podstawowe, gdzie znajduje się wszystko, poniżej zamieszczam linki bezpośredni do najważniejszych umiejętności.

Umiejętności jakie każdy powinien umieć to:

Przed wejściem do wody:

  1. Sprawdzenie sprzętu,
  2. Sprawdzenie pływalności - poprawne wyważenie

W wodzie:

  1. Wejście wykroczne do wody
  2. Wejście z brzegu
  3. Oczyszczenie automatu oddechowego z wody wydechem i przyciskiem dodawczym,
  4. Opróżnienie maski z wody,
  5. Pięć możliwości w sytuacji braku powietrza:
    1. Normalne wynurzenie
    2. Oddychanie z octopusa,
    3. Oddychanie partnerskie,
    4. Wynurzenie awaryjne kontrolowane (na wydechu),
    5. Wynurzenie awaryjne niekontrolowane (na wydechu),
  6. Oddychanie z zamarzniętego automatu,
  7. Balansowanie na płetwach,
  8. Zawiśnięcie w toni,
  9. Spadochroniarz,

3. Poprowadzić akcję ratowniczą w przypadku zaistnienia wypadku

Nurkowanie to bardzo bezpieczny sport, jednak i tutaj wypadki się zdarzają. Jak postępować w sytuacjach awaryjnych? Na poziomie płetwonurka P3 nad tym tematem nie ma się co zastanawiać, wszystkie umiejętności należy mieć przemyślane i przećwiczone przed nurkowaniem.

Nie jesteśmy w stanie przewodzić wszystkich możliwych scenariuszy, ale zawsze możemy nawet najbardziej skomplikowaną sytuację sprowadzić do przypadku który znamy, a tu już będziemy wiedzieć jak postępować. Generalnie rzecz ujmując pomocy możemy udzielać: pod wodą, na powierzchni wody oraz na brzegu/łodzi.

Proponuję zapoznać się z całym działem ratownictwo nurkowe a na pewno z tematami, przedstawionymi poniżej.

Postępowanie w trakcie sytuacji awaryjnej i wypadku

Pomoc pod wodą - jest najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna, wymaga wysokich umiejętności nurkowych i wcześniejszego treningu. treningi powinny być powtarzane przynajmniej raz do roku lub częściej.

  1. Wynurzenie z nieprzytomnym nurkiem.
  2. Poszukiwanie zaginionego nurka.

Pomoc na powierzchni wody - tu działanie jest mniej niebezpieczne, mamy dostęp do powietrza, jednak może się okazać że ta najcięższa praca czeka nas właśnie tutaj.

  1. Pomoc zmęczonemu nurki na powierzchni wody.
  2. Pomoc spanikowanemu nurkowi na powierzchni wody.
  3. Pomoc nie oddychającemu nurkowi na powierzchni wody
  4. Metody holowania.
  5. Metody wynoszenia z wody.

Pomoc na brzegu/łodzi - wychodzimy z wody, teraz przyda się sprzęt dodatkowy jak np. tlen.

  1. Pomoc nurkowi z urazem ciśnieniowym - ratowniczy zestaw tlenowy
  2. Resuscytacja
  3. Pozycja boczna ustalona

Złożenie poszczególnych umiejętności, wyszczególnionych powyżej pozwala przeprowadzić pełna akcję ratowniczą, np. akcja ratownicza może składać się z następujących elementów: poszukiwanie zaginionego nurka, wynurzenie z nieprzytomnym nurkiem, wezwanie służb medycznych (karetka reanimacyjna), pomoc nie oddychającemu nurkowi na powierzchni wody, holowanie do brzegu, wyniesienie z wody, resuscytacja, podanie tleny, pozycja boczna ustalona, przekazanie opieki nad pacjentem służbą medycznym.

Nie każda akcja musi być tak rozbudowana, zmęczony nurek uzyska wystarczającą pomoc jeżeli pomożemy mu uzyskać dodatnią pływalność, często wydając jedno proste polecenie "napompuj jacket" oraz pomagając dopłynąć do brzegu.

Znacznie łatwiej jest zapobiegać wpadką poprzez właściwe planowanie nurkowania niż pomoc poszkodowanemu. Ta prawda wydaje się oczywista, lecz jest nagminnie łamana, przez planowanie nurkowań znacznie przekraczające umiejętności danej osoby lub wręcz nurkowanie bez żadnego planu - co będzie to będzie, jakoś dam sobie radę.

Każdy kandydat na stopień P3 powinien przygotować się na:

  1. skok do wody, dopłyniecie, wydobycie manekina z głębokości 5m, holowanie 200m, wydobycie, ułożenie na brzegu, reanimację
  2. Przeprowadzenie pełnej akcji ratowniczej, np. akcja ratownicza może składać się z następujących elementów: poszukiwanie zaginionego nurka, wynurzenie z nieprzytomnym nurkiem, wezwanie służb medycznych (karetka reanimacyjna), pomoc nie oddychającemu nurkowi na powierzchni wody, holowanie do brzegu, wyniesienie z wody, resuscytacja, podanie tleny, pozycja boczna ustalona, przekazanie opieki nad pacjentem służbą medycznym.

Teoria nurkowania

Tak na koniec wypada przypomnieć o teorii, na chwilę obecną zdaje się egzamin centralny w Warszawie - jest to test wyboru. Co ciekawe wszystkim większość pytań jest znana. Dla tych ambitnych polecam trochę teorii.

Podstawowe działy dotyczące teorii nurkowania to:

Polecam również pytania wymyślone dawno temu przez instruktorów nurkowania - pytania egzaminacyjne CMAS.

Struktura stopni CMAS

Struktura stopni CMAS

CMAS posiada własną ścieżkę szkolenie, warto się z nią zapoznać bardziej szczegółowo.

>CMAS Eksplorator

Eksplorator

Kurs Eksplorator pozwala zwiększyć twoją pewność siebie i budować nowe umiejętności nurkowe.

CMAS nocne

Nurkowanie nocne

Kurs zaznajomi Cię z procedurami, zasadami bezpieczeństwa, korzyściami nurkowania w nocy.