Żółwie (Testudines, Chelonia)

Morze Czerwone


Żółwie (Testudines, Chelonia) - dzielą się na 13 rodzin i obejmuje ok. 220 współcześnie żyjących gatunków. Wśród żółwi spotyka się zwierzęta zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie są jajorodne. Żółwie pomimo tego, iż są mniej zróżnicowane morfologicznie od innych gadów, potrafiły opanować najróżnorodniejsze środowiska poczynając od mórz, a na terenach pustynnych kończąc. Są starsze od dinozaurów, pojawiły się zapewne już na przełomie paleozoiku i mezozoiku ok. 250 mln lat temu i dobrze się trzymają do dnia dzisiejszego.

Żółwie

Żółwie wzbudzają podobne emocje wśród nurków jak delfiny. Jest wiele miejsc na świecie, gdzie spotkanie z żółwiem nie należy do rzadkości. Wyjazd na safari nurkowe po Morzu Czerwonym pozwala na zrealizowanie takiego marzenia.

Żółw porusza się po woli i majestatycznie, jeżeli jest przyzwyczajony do obecności nurków nie zwraca na nich uwagi. Jednak zdenerwowany potrafi przyśpieszyć i szybko odpłynąć.

Żółwie to jedne z najstarszych gadów, które przetrwały do naszych czasów przez ponad 200 milionów lat w niemal niezmienionej postaci. Pierwsze żółwie znane nam pochodzą z początku ery mezozoicznej, z górnego triasu i stanowią niezwykły przykład żywych skamieniałości.

Pancerz jest charakterystycznym elementem żółwia, powstał on na drodze ewolucji z przekształcenia różnych elementów kostnych. Pancerz właściwy w większości zbudowany jest z kostnych płytek ściśle zrośniętych z przekształconymi częściami szkieletu.

Żółwie nie posiadają uzębienia a ich szczęki pokrywa rogowy dziób który wraz z nimi doskonale szatkuje pokarm

fot. Andrzej Martin Kasiński

fot. Andrzej Martin Kasiński

fot. Andrzej Martin Kasiński

fot. Andrzej Martin Kasiński