Wieloszczety (Polychaeta)

Niebezpieczne zwierzęta morskie


Wieloszczety (Polychaeta) - gromada (ok. 10 000 opisanych gatunków, szacunkowa liczba wszystkich gatunków - ponad 100 000) należą do pierścienic (Annelida) i stanowią najliczniejszą grupę. Wieloszczety to głównie organizmy morskie, mogą prowadzić osiadły tryb życia jak i poruszać się po dnie. Posiadają kolorowe ubarwienie, świetnie nadają się na obiekt fotograficzny. Większość wieloszczetów jest drapieżna, inne żywią się roślinami, a jeszcze inne to filtratory żywiące się resztkami organicznymi i drobnymi organizmami.

Niektóre gatunki żyją w symbiozie z gąbkami, mięczakami lub krabami, a inne są pasożytami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Wieloszczety wolno żyjące charakteryzuje wyraźny odcinek głowowy, na którym znajdują się dobrze rozwinięte narządy zmysłów. Otwór gębowy zaopatrzony jest w parę ostrych szczęk. Oprócz tego charakteryzują je umieszczone po bokach każdego segmentu parapodia, spełniające funkcje lokomotoryczne. U ich nasady znajdują się szczecinki.

Rozmnażanie rozdzielnopłciowe, występuje zapłodnienie zewnętrzne, a rozwój przebiega z przeobrażeniem (występuje trochofora).

Wieloszczet osiadły

Spirographis

Wieloszczet najczęściej spotykany, lubi dno piaszczyste oraz obecność traw. Żywi się zamieszczonymi w wodzie cząstkami organicznymi i mikroorganizmami.

Wieloszczet osiadły Spirographis

fot. Andrzej Martin Kasiński

Wieloszczet osiadły - serpula

Serpula vermicularis

Wieloszczet osiadły żyjący w cylindrycznej rurce, na zewnątrz wystaje tylko korona biało-czerwonych czułków, które błyskawicznie chowa w przypadku zagrożenia. Domek kotwiczy na twardym gruncie: kamienie, skały. Bardzo płochliwy.

Wieloszczet osiadły - serpulaSerpula vermicularis

fot. Andrzej Martin Kasiński

Wieloszczet osiadły

Protula tubularia

Wieloszczet osiadły, budujący cylindryczną wapienną rurkę z końca której wystaje dwoisty pęk czułków. Czułki służą do chwytania zdobyczy oraz oddychania. Czułki są białe lub różowe z czerwonymi kropkami. Koniec rurki przytwierdzony jest do skały. Dość płochliwe zwierze, w przypadku "wyczucia" nurka chowa czułki do rurki.

Wieloszczet osiadły Protula tubularia

fot. Andrzej Martin Kasiński

Rurka może mieć długość nawet do 20-30cm.

Wieloszczet osiadły Protula tubularia

fot. Andrzej Martin Kasiński

Szczetnica - bonelia

Bonelia viridis

Szczetnica (Echiuridae) odznaczajaca sie niezwykłym dymorfizmem płciowym. Samica jest większa od samca, posiada workowate ciało najczęściej schowane pod kamieniami z którego wychodzi rurka rozwidlajaca się na końcu. Długość rurki może dochodzić nawet do 2m. Samiec jest mały, żyje przytwierdzony do ciała samicy. Bonelia żyje na skalistym podłoży na głebokości 5-100m wystawiając poza kamienie tylko rozwidlony koniec rurki. Kolor ciała ciemnozielony.

Szczetnica - bonelia Bonelia viridis

fot. Andrzej Martin Kasiński