Ślimaki morskie jadowite

Niebezpieczne zwierzęta morskie


Ślimaki nie są zwierzętami szybkimi, nie potrafią dogonić nurka, jednak przy bezpośrednim kontakcie potrafią zaatakować błyskawicznie. Z powodu bardzo mocnego jadu potrafią być niebezpieczne dla człowieka. Nie powinna nas zmylić ich mała wielkość, ich bronią jest jad wstrzykiwany przez kolec jadowy. Atak może nastąpić, kiedy spróbujemy wziąć ślimaka do ręki. Jadowity jest ślimak a nie muszla, wiec zanim weźmiemy muszlę do ręki upewnijmy się że nie ma w niej ślimaka.

Do jadowitych ślimaków morskich należą stożki i terebry. Posiadają gruczoł jadowy, połączony kanalikiem wydalniczym z ostrym kolcem, który znajduje się na końcu elastycznego lejka stanowiącego organ czuciowy, w chwili zagrożenia ostry kolec, wysuwa się z lejka i jad trafia do ciała ofiary. Lejek jest bardzo elastyczny i potrafi wydłużyć się nawet o kilka centymetrów.

Innym przedstawicielem niebezpiecznych ślimaków morskich jest rozkolec. Rozkolec nie posiada kolca jadowego, jego bronią jest toksyczna wydzielina ślinowa.

Stożek geograficzny

(Conus geographus)

Stożek geograficzny (Conus geographus) - ślimaka, należącego do rodziny Conidae. To stosunkowo pospolity gatunek, średniej wielkości ślimaka o wymiarach w granicach 7-11 cm (rekordowy Conus geographus został znaleziony w wodach wokół wyspy Mauritius i mierzył 16 cm).

Stożek geograficzny posiada charakterystyczną muszlę w "ząbki". Tu uwaga - jest uznawany za posiadacza najbardziej toksycznego jadu. Zawarte w nim składniki (neurotoksyny) błyskawicznie paraliżują i uśmiercają ofiarę, dodatkowo ułatwiając ślimakowi proces trawienia. Ostatnie lata przyniosły szereg badań nad jadem stożka geograficznego i wyodrębnione z niego substancje (tzw. konotoksyny) wchodzą w skład leków wykorzystywanych do zwalczania bólów.

fot. Piotr Stós

Terebra

Rozkolec

Krótki film przedstawiający atak stożka geograficznego

A tu drugi film przedstawiający jak powolny zazwyczaj ślimak potrafi błyskawicznie zaatakować