Skójka (Unio pictorum)

fauna i flora polskich jezior


Mięczak słodkowodny z gromady małżów żyje w jeziorach i rzekach nasze strefy klimatycznej, więc również w Polsce. Muszla może osiągać wysokość do 10cm, szerokość do 5-6cm. Jest to zwierzę ryjące w dnie. Przeważnie przebywa zakopane w osadach dennych, tylko jeden koniec muszli z syfonami wystaje ponad powierzchnię dna. Odżywia się odfiltrowując pokarm z wody. Porusza się za pomocą nogi.

Niektóre gatunki są pod ochroną: skójka malarska (Unio pictorum), skójka gruboskorupowa (Unio crassus) i skójka zaostrzona (Unio tumidus).

Kiedyś bardzo powszechnie występowała skójka malarska. Jej nazwa wywodzi się od częstego wykorzystywania muszli tego małża jako naczyńka do farb przez malarzy.

Nurkowie mogą spotkać skójkę na głębokości od kilku centymetrów do 2-4m, występuje często z racicznicą (Dreissena polymorpha) wzajemnie sobie nie przeszkadzając. Do tej pory nie widziałem nigdy więcej jak jednego osobnika na raz, jest rzadka, nurkowanie nie w każdym akwenie pozwoli na jej zobaczenie. Woli dno bez roślinności.

Zdjęcia tu zamieszczone pochodzą z jeziora Trześniowskiego.

Skójka (Unio pictorum)

fot. Andrzej Martin Kasiński

Skójka (Unio pictorum)

fot. Andrzej Martin Kasiński

Skójka (Unio pictorum)

fot. Andrzej Martin Kasiński