Fauna i flora polski

Poznanie mieszkańców podwodnego świata jest równie ważne jak sama umiejętność nurkowania, a odpowiednie zachowanie, poszanowanie przyrody jest elementem niezbędnym aby ten świat zachować dla następnych pokoleń.

Mięczak słodkowodny z gromady małżów żyje w jeziorach i rzekach nasze strefy klimatycznej, więc również w Polsce. Muszla może osiągać wysokość do 10cm, szerokość do 5-6cm. Jest to zwierzę ryjące w dnie. Przeważnie przebywa zakopane w osadach dennych, tylko jeden koniec muszli z syfonami wystaje ponad powierzchnię dna. Odżywia się odfiltrowując pokarm z wody. Porusza się za pomocą nogi.

Niektóre gatunki są pod ochroną: skójka malarska (Unio pictorum), skójka gruboskorupowa (Unio crassus) i skójka zaostrzona (Unio tumidus).

Kiedyś bardzo powszechnie występowała skójka malarska. Jej nazwa wywodzi się od częstego wykorzystywania muszli tego małża jako naczyńka do farb przez malarzy.

Nurkowie mogą spotkać skójkę na głębokości od kilku centymetrów do 2-4m, występuje często z racicznicą (Dreissena polymorpha) wzajemnie sobie nie przeszkadzając. Do tej pory nie widziałem nigdy więcej jak jednego osobnika na raz, jest rzadka, nurkowanie nie w każdym akwenie pozwoli na jej zobaczenie. Woli dno bez roślinności.

 

Zdjęcia tu zamieszczone pochodzą z jeziora Trześniowskiego.

Skójka (Unio pictorum)

fot. Andrzej Martin Kasiński

Skójka (Unio pictorum)

fot. Andrzej Martin Kasiński

Skójka (Unio pictorum)

fot. Andrzej Martin Kasiński

O czym przeczytasz w Nurkomanii

logo Nurkomania

NURKOMANIA to pewnie najlepsza Polska strona o nurkowaniu. Praktycznie jest to internetowy podręcznik nurkowania - znajdziesz tu wszystko co powinieneś/aś wiedzieć o nurkowaniu. Zapraszamy wszystkich, zakochanych w nurkowaniu i podwodnym świecie. Strona zawiera ponad 1000 stron i 10000 zdjęć dotyczących różnych form aktywności nurkowej. Przekonasz się, że nurkowanie niesie ze sobą smak przygody i fascynujących przeżyć.